Nagyszabású nemzetközi projekt vette kezdetét a Hám János Líceum koordinálásával - KÉPGALÉRIA, VIDEÓ


A Megmaradás Házában október 21-én hétfő reggel 9 órakor kezdetét vette az a határon átnyúló Erasmus+ projekt nyitórendezvénye, amelynek keretében több európai iskola fogott össze egy fenntarthatóbb világ megteremtéséért, s melynek koordinálását a szatmárnémeti Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum látja el.
A „CREATE – Care, React, Engage, and Act Tenaciously for a Healthy World” néven futó projekt célja, hogy diákokat és tanárokat bevonva közös gondolkodásra, cselekvésre ösztönözzön a környezetvédelem, környezettudatosság, együttműködés, gondolkodás területén.
Az eseményen részt vett a kétéves lefutású pályázatban partner európai országok iskoláinak delegációja is. Összesen negyven diák és kísérőtanáraik utaztak Szatmárnémetibe, hogy együttműködjenek a fenntarthatóság, tanulás, a kulturális sokszínűség elfogadása érdekében. A Hám János Líceum diákjai és tanárai is aktívan részt vettek az eseményen, így a program valódi nemzetközi együttműködés formájában indult.
Így a diákokból és tanárokból álló küldöttségek a következő európai iskolákat képviselték:
- Csehországi Slavičín-ból a Gymnázium Jana Pivečky a Střední odborná škola
- Olaszországi Bariból a Istituto Tecnico Economico Statale Vito Vittorio Lenoci
- Littvániai Kulautuvaból a Kauno r. Kulautuvos pagrindine mokykla
- Szlovákiai Košice-ből a Stredna odborna skola obchodu a sluzieb Jana Bocatia
- Spanyolországi Algemesi-ből a IES "Bernat Guinovart"
A rendezvény megnyitóján Ádámkó István, a Hám János Líceum igazgatója üdvözölte a résztvevőket, és hangsúlyozta a projekt fontosságát. Elmondta, hogy a közös munka révén a résztvevők nemcsak a környezetvédelem területén érhetnek el eredményeket, hanem a kulturális sokszínűség egységét is megtapasztalhatják. Beszédét az iskolák anyanyelvén történő köszönéssel zárta, kiemelve a nemzetközi kapcsolatok fontosságát.
Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke vette át a szót, s beszédében kihangsúlyozta, hogy ahogy a projekt célja is egy élhetőbb, fenntarthatóbb világ létrehozása, úgy ők is ezért dolgoznak az önkormányzatoknál. „Ahogy a projekt is sugallja, mindannyian azért dolgozunk, hogy egy jobb és élhetőbb környezetet teremtsünk a jövő generációi számára, s minél többen gondolják úgy, hogy érdemes ittmaradni” – fogalmazott Pataki.
Boitor Anisoara, Szatmár Megye főtanfelügyelő köszöntőbeszéde után, helyettese Lucaci Dénes fogalmazta meg gondolatait a környezetvédelem fontosságáról, a klímaváltozás veszélyeiről.
A projekt koordinátora, Bodnár Ágota, angol nyelven vázolta fel a projekt részleteit. Ami után a résztvevő iskolák diákjai bemutatkozó videók és prezentációk segítségével meséltek saját településeikről, iskoláikról és diákéletükről.
Az esemény szimbolikus pillanata volt, amikor a küldöttségek átvehették a projektet jelképező plüssmackókat a házigazdáktól.
A projektnyitóünnepség zárásaként a Hám János Líceum diákjai tartalmas és színvonalas kulturális műsorral szórakoztatták a vendégeket, ezzel megkoronázva a nemzetközi projekt ünnepélyes megnyitóját.
A CREATE projekt a következő egy hétben számos programot kínál a résztvevők számára, amelyek középpontjában a környezettudatosság, az együttműködés és a nemzetközi kapcsolatok ápolása áll, s melynek végén tartalmas élményekkel gazdagodva térhetnek haza a külföldi vendégek.
A „CREATE – Care, React, Engage, and Act Tenaciously for a Healthy World” projek bemutatása
Create – Care, react, engage, and act tenaciously, gondoskodj, reagálj, kötelezd el magad, és kitartóan cselekedj egy egészséges világért. Ezek a kulcsszavak kötik össze a hat partnerországot Európa különböző részeiről annak érdekében, hogy egységes csapatként diákjaink számára megnyissuk azt a lehetőséget, hogy önfeledten és odaadóan rálássanak azokra a problémákra, amelyekkel a modern emberiség küzd. A hat ország, Csehország, Litvánia, Olaszország, Szlovákia, Spanyolország és Románia Európa különböző részeiről csapatként dolgozik össze két éven keresztül, hogy különböző nézőpontokat hozzanak a projektbe. Az is hozzájárul, hogy az országok fekvése az EU területén belül eltérő: tengerparti vagy háborúövezethez közeli területek, mediterrán térség, Közép- és Kelet-Európa. Ezek a nézőpontok az EU értékeit, politikai és társadalmi kérdéseit, mint a háború és a bevándorlás, valamint a klímaváltozást tudatosítják diákjaink szemléletében, így felelős fiatalokat készítünk fel, akik felszólalnak egy szebb jövőért.
A projekt tevékenységekbe való társadalmi bevonással konkrét tanulási helyetekben mélyítjük diákjaink kulturális sokszínűségét és az európai közös értékek iránti érdeklődésüket, megértésüket, mikor riporter, humanitárius, politikus és környezetvédő szerepét öltik magukra. A fiatalok azzal, hogy aktívan részt vesznek a projektfeladatokban, felelősséget vállalnak környezetünkért és közösségeinkért, miközben kreatív gondolkodást, problémamegoldó és vállalkozói készségeket fejlesztenek gyakorlati tapasztalatok révén. Fejlődésük úgy érvényesül, és munkájuk úgy nyilvánul meg, ha konkrét projektfeladatokat végeznek el, így erősítjük a környezettudatosságot, a társadalom iránti felelősségvállalást, a karrierépítést és a kulturális sokszínűség tudatosságát.
Mind a helyben megszervezett feladatok, mind a külföldi utazások az 5 partnerországba, illetve az online találkozók konkrét tanulási helyzetekbe helyezik diákjainkat, ezáltal tapasztalatszerzéssel gazdagítják az osztályban szerzett tudásukat. Célunk az, hogy a tanítást és a tanulást gyakorlatiasabbá tegyük azzal, hogy a projekt termékeinek elkészítése során a tanulók különböző élethelyzeteket tapasztaljanak meg annak érdekében, hogy később saját erejükből építsenek fel egy szebb és egészségesebb jövőt.
Miközben a projektbe behozzuk a vallást, hitet, turizmust, üzletet, marketinget, matematikát, technológiát és tudományokat, diákjaink közös erővel és kitartóan alkotnak, ahogyan a projekt címe is mutatja. Fontos célunk a kulcskompetenciák fejlesztése, miközben fontos, de ugyanakkor kritikus témákat érintünk, mint például a klímaváltozás, háború, bevándorlás, szegénység.
A környezettudatosságot azzal erősítjük, hogy fenntartható életmódot követünk, újrahasznosítással, egészséges életmóddal és környezetbarát készségek beépítésével a szennyezés csökkentése érdekében. A tevékenységeket környezetbarát módon végezzük, digitális eszközöket használva, ugyanakkor a digitális oktatás fejlesztéséhez is hozzájárulunk azzal, hogy diákjaink a projekt termékeket digitálisan állítják elő. Karrierépítés is fontos számunkra, a fiatalokat bevonjuk környezetbarát üzleti tervek elkészítésébe, amelyeket nemzetközileg bírálunk el. Az idegennyelvű kommunikációt és nyelveket fejlesztjük, valamint a nemzetközi kapcsolatokat erősítjük azzal, hogy külföldi diákokat fogadunk otthonainkba, külföldre utazunk tapasztalatszerzés érdekében, vagy pedig közösen kalandregényt írunk különböző idegen nyelveken.
A szociális készségek fejlesztése végigkísér projektünk folyamata alatt. Diákjaink az iskola falain kívüli feladatokban vesznek részt, hogy megerősítsék a társadalom iránti érdeklődésüket és megértésüket. Humanitárius tevékenységekbe bevonva megtanulják, hogyan vállaljanak felelősséget saját magukért, egymásért és embertársaikért.
A projekt 2 éves lefolyása alatt négy fontos témakört érintünk:
- a kulturális sokszínűség elfogadását, miközben az anyanyelvi és idegennyelvi kommunikációt fejlesztjük;
- a környezettudatosságot, miközben a matematikai, természettudományi és technológiai kompetenciákat erősítjük;
- környezetbarát és vállalkozói készségek fejlesztését;
- szociális, civil és humanitárius szerepvállalást, miközben az állampolgári kompetenciákat fejlesztjük.
A fenntartható életmód, társadalmi befogadás, karrierépítés és az állampolgári szerepvállalás terén diákjaink megtanulnak függetlenül gondolkodni, felelősséget vállalni, önállóan, önfegyelmezetten és nyitottan felkészülni a társadalmi életre egy egészséges környezetben. Fejlesztésüket támogatjuk nonformális és informális módszerekkel a projekten belül, a megszerzett tapasztalatokat és tudást bevonjuk a hivatalos iskolai tantervbe a projekt fenntarthatóságának biztosítása érdekében.